Úvod do kalendária (leden-únor-kousek března)

Úvod do kalendária

Než se nám rozjede tato stálá rubrika, musíme si říci, co a jak ve včelách vlastně probíhá a pochopit co nejlépe jejich myšlenkové pochody.

S lehkou nadsázkou mluvíme, že u včel je to tak trošku jako v podniku a včelař by měl být osvíceným ředitele/majitelem. Myslet na svoje „zaměstnance“ s nadhledem a vizí, aby jim dokázal zajistit výrobní prostředky s předstihem a jejich dílo „zpeněžil“ s péčí řádného hospodáře a s ůplánem rozvoje“ podniku. Není smutnější pohled než na včelaře, který až při plné snůšce shání nástavek a co do něj … aby holky měly kam nosit.

Takže sledujme pozorně, co se děje v úlech nyní a buďme i manažerem marketingu vymýšleje v předstihu akci  třeba až na zakončení úspěšné sezóny. Že je to přitažené za vlasy? Vůbec ne,  na to přijdete později a my vám to dostatečně osvětlíme, že je tomu skutečně tak je.

Nyní je v úlech (venku leží 15 – 85 cm sněhu, -8 až -4°C v noci, ve dne -2 až +2°C … jak kde) relativní klid. Sice matky už pomalu začínají zakládat první letošní generace včel, ale zatím jen v řádech jednotek či desítek kusů denně. Chumáč je stále stažený a v některých místech nezateplených úlů je dokonce i teplota okolo bodu mrazu.  Při odvíčkování a zpracovávání zásob padá, na námi připravené podložky, měl. Do 15. února   je povinnost včelaře, tuto měl odebrat, odstranit z ní pouze evidentní věci, které tam nepatří (třeba mrtvolky včel), vysušit (né na topení, protože šupinky vosku se roztečou a znehodnotí) a vzorek opatřit svým jménem, svým chovatelským číslem, číslem toho konkrétního stanoviště, odkud pochází a počtem včelstev, od nichž vzorek pochází. Toto celé zabalit, nejlépe do kelímku od jogurtu (vymytého a řádně osušeného), převázal třeba silonovou punčochou a gumičkou nebo provázkem zajistit proti jejímu uvolnění.

Pak u jen prokazatelným způsobem dopravit na pobočku SVS (Státní veterinární správy) s žádostí o vyšetření, která tento vzorek odešle do nějaké z laboratoří a zhruba do měsíce se dozvíte výsledek, kolik bylo ve vzorku roztočů Varroa destructor.

Plynule tedy přecházíme do povinností únorových a těmi je, krom jiných, i povinné hlášení o umístění stanoviště na místně příslušný obecní/městský… úřad. Je to pouze oznámení, ale i tak bychom měli mít potvrzení o tom, že jsme jej včas dopravili na úřad. Úplně postačí poslat mail s tím, že do kopie dáte sebe a tím pádem v mailu, který vám zpětně přijde, je vidět, že adresátem je váš „oblíbený“ úřad a tento si uschovat. Pokud je třeba, je dobré k hlášení přidat i lehký náčrtek, kde jsou včelstva umístěna, aby nedošlo k nějakému „mediálnímu“ šumu.

V teplých únorových dnech, které všichni netrpělivě očekáváme, dochází k prvním proletům včel. V poledne, kdy teplota vystoupí nad 6-8°C a slunce se opírá do úlů, dochází k proletům s vyprazdňováním výkalových váčků. Letos je bezletové období nezvykle dlouhé a tak i včelky budou na tuto možnost netrpělivěji čekat, než v minulých letech, kdy byl průběh zimy daleko lehčí, s častými výkyvy teplot k hranici 10°C.

Také je vhodné mít v patrnosti, kolik zásob je v úlech, aby jejich nedostatek neomezil plodování, či dokonce nezpůsobil fatální kolaps včelstva. Pokud přistoupíte k doplnění zásob, mějte na paměti, aby byla zajištěna dostatečná možnost zpracování (roztok medu nebo invertu). Není vhodné použít medocukrové těsto, protože včelstvo zpravidla nemá dostatečnou zásobu vody, aby těsto zpracovalo.

Co je rozhodně třeba již nyní mít na paměti je … k jakému výsledku chceme dojít na konci sezóny a tomu podřídit svoje kroky. Cíl musí být ale reálný! Je hloupost si vytýřit, že ze dvou včelstev vyzimovaných chci mít do podzimu deset „základů“ (oddělků, rozdělků, smetenců, rojů, …) nebo jakým dalším názvem to ohodnotit. Musím mít k tomu předpoklady – snůškové podmínky, materiální zabezpečení (úly, rámečky, mezistěny, …), pochopení rodiny a sousedů, cukr nebo jiné glycidové zdroje energie. A k tomu nadšení a spoustu času. Tohle je třeba mít ale v hlavě a na papíře už před tím, než první včelka netrpělivě vyletí se juknout, jak je venku.