Letošní jaro

Letošní zvláštní nástup jara všechny zaskočil. Není to ale opravdu nic tak atypického, aby to příroda nemohla zopakovat třeba za rok. Počasí se radikalizuje a …

a my, pokud chceme být připraveni, musíme být vždy o jedno roční období napřed. Když se podíváme na průběh letošního roku, naše předpověď se +- potvrdila, dokonce byla o něco pesimističtější, než byly denní maxima. Letošní rok to bude velmi suchý a vláhový deficit bude znát ve všem, s čím se setkáme. První problémy jsou již hlášeny z jihu Čech i jihu Moravy, Vysočiny a Slezska. Postupně budou přibývat další lokality. První snůška, které právě probíhá, je spíše ve znamení pylových hodů. Nektaru moc v přírodě není, ranní rosa není moc vydatná, přívalové deště, které doprovázení bouřky z přehřátí i ty frontální, jsou spíše za trest, než k občerstvení schnoucích kultur. Vydatnější déšť by se měl objevit v našich krajích až s příchodem „ledových mužů“. Dojde k ochlazení, zaprší, ale výrazně to nezmění stávající neutěšený stav.  Ovocné stromy odkvétají. Mnoho včelstev ještě není v plné síle a jaro na ně nečeká.

Není vyloučeno, že v půlce června budeme sahat po cukru, abychom doplnili zásoby, protože včelstva doplní stavy na nepočetnější, ale nebude už co nosit. Zatím s tímto modelem musíme počítat, abychom pak rozpačitě nekonstatovali, že nás to zase zaskočilo. Takže už je třeba najít dobře schované sklenice, víčka a strategii, jak to pak všechno rychle rozpustit a dopravit do úlů.

Výhled není zcela radostný, ale s tím přece musíme počítat. Příroda nám nic nedá jen tak a našim včelkám také ne.

 

 

Květen 6, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
11 − 10 =