Začíná další rok pro včelaře – p.f. 2018

Před několik hodinami nám začal nový rok – 2018. V jakém bude znamení, to se teprve dovíme. Zpočátku je třeba si stanovit jasné a reálné cíle, pokud jsme tak již neučinili v čase podletí.

Reálné cíle a jejich dosažení je důležité i z jiného hlediska. Pokud si dáváme zbytečně ambiciózní cíle, realita nás pak vždy zaskočí a výsledek, i když by nemusel být špatný, nás na další období spíše demotivuje.

K tomu, abychom měli na konci podletí v roce 2018 splněno, je právě nyní to nejlepší období k nákupu dostatečného množství vybavení – den, nástavků, rámečků,…  Není prozíravé nechat tyto věci až na dobu, kdy se oteplí. Ve své podstatě za tři měsíce je tu jaro! Pak už je jen 12 týdnů na sezónu.  Lidský rok má 12 měsíců, včelí jen 12 týdnů (v lepším případě). Bude pak duben-květen-červen a …čas opět zazimovat, protože snůška beznadějně skončí. Někde končí dokonce už v půlce června, takže času nemáme my, ani včely, nazbyt. 

Budeme-li se tímto řídit, pak je třeba si přiznat, že nákup pomůcek je v plném proudu, abychom je stačili připravit a doladit, protože někdy nejsou všechny díly úlů a hlavně rámky připraveny ihned k použití.  Mějme tedy na paměti, že potřebujeme mít čas na sbití a vypletení rámků, zatavení mezistěn, nátěru nástavků a dalších věcí, bez kterých nejde ani rozšířit chov, ani vyměnit staré a nevyhovující za nové a soudobé. Budeme-li chtít se řídit metodou chovu velmi silných včelstev, budeme potřebovat i větší množství těchto věcí ke stávajícím úlovým sestavám.

Takže pro začátek si ujasněme cíle a za týden se nad nimi společně zamyslíme a bude budovat strategický plán rozvoje chovu tak, abychom v podletí mohli v klidu konstatovat, že se nám to společně podařilo.  Přejeme vám všem mnoho štěstí ke klíčovému rozhodnutí, které zásadně ovlivní to, jak bude vaše sezóna letos vypadat. Zvažte, kolik máte včelstev, v jaké kondici a na jakém počtu by jste chtěli v podletí končit. Také si neopomeňte sáhnout do svého svědomí, kolik času a prostředků tomu chcete obětovat a s jakou návratností se chcete pohybovat – a tomu i strukturovat to, na jaké včelí produkty se budete zaměřovat, aby jste docílili optimální finanční návratnost vaší investice.

Takže za týden a když nám pošlete svůj dotaz, rádi vám na něj odpovíme.

Leden 1, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
21 + 8 =