Druhý lednový týden, aneb co naše včelky…

Takže nám už začal nový rok, tentokrát 2018. I nadále vás budeme provázet celým jeho průběhem a dostaneme se i k novým metodám chovu, šlechtitelské práce i ošetřování včelstev.

Našim cílem je chov velmi silných včelstev a jejich rozdílná zootechnika. V průběhu roku se dostaneme letos k tomu, abychom loňské oddělky, případně slabší včelstva, letos dotáhli k úspěšnému zazimování v té největší síle, kterou se nám, společně, jistě podaří docílit.

V tomto čase máme v úlech podložky, abychom mohli do 15.2.2018 odevzdat na pobočku SVS směsný vzorek měli. Před jeho odevzdání měl od včel sesypte na suchou podložku a nechte na vzdušném místě, nikoli na teple, uschnout. V teple se mlže totiž stát, že šupinky spadlého vosku vzorek slepí a znehodnotí. Kromě odstranění mrtvolek včel a velkých částí, které do vzorku evidentně nepatří, necháme vzorek tak, jak je, nijak s ním nemanipulujeme, ani se sami nesnažíme ovlivnit jeho vyhodnocení. Byly bychom sami proti sobě, protože výsledek by nám měl napovědět, jaký je stav včelstva, co se týká varoázy. Druhý důvod je ten, že to je v veterinárního pohledu dokonce zakázané.

Při odběru samotného vzorku je pro nás i vypovídající, kolik uliček je obsednuto a koneckonců i kde se zimní chumáč nachází. Neopomeňte i na zkoušku, kolik asi jim zbývá zásob, protože je to limitní pro úspěšné vyzimování a časný a rychlý jarní rozvoj. Také obhlédněte stanoviště, jestli si ostatní tvorové neudělali z vašeho stanoviště supermarket nebo útočiště.

Ve zbylém čase se chystejte na hlavní sezónu- za tři měsíce už bude v plném proudu. Takže hlavu vzhůru a „udržujte směr“.

Leden 7, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
15 − 12 =