Počasí na přelomu roku a na začátku roku 2018

Jsme na prahu Adventu a tak je čas si říct, co nás a naše bzukalky čeká v následujících týdnech a měsících. Stručně bych zrekapitulovat stávající předpověď. Myslím, že se mi perfektně povedla, včetně odhadu nízkého množství srážek a teplotních rozmezí.

V první dekádě prosince 2017 nás čeká ochlazení s nočními minimy okolo -5°C a denními maximy nepřesahující 7°C. Obloha bude převážně zatažená, přeháňky spíše ve vyšších polohách.

V druhé dekádě prosince nastane lehké oteplení, které sice nebude sahat v denních maximech přes 8°C, ale noční teploty se budou jen tak plížit okolo nuličky. To pochopitelně neplatí pro polohy nad 500 m nadmořské výšky. Tam bude chladněji. Odhadem o 2-5°C, ale se srážkami.

Třetí dekáda bude trošku jako na houpačce. Ochlazení vystřídá oteplení, ale obecně – Vánoce nebudou bílé. Budou chladné, ale ne mrazivé, ale nebudou ani na blátě. Takže se připravme na nástup spíše suché zimy s možnostmi teplotních výkyvů.

Leden 2018 začne opět ochlazením a někdy již ani ve dne nedosáhne rtuťový sloupec nad bod mrazu. Noční teploty budou mezi -10 až -4°C. V tomto duchu se ponese zhruba polovina měsíce. Pak přes den se začne častěji vyjasňovat, ale noční teploty zase o to více klesnou až k -12°C, někdy až k – 15°C

Do konce ledna pak nastane lehká obleva, kdy denní teploty budou stoupat k závratným 4° a noční minima budou tlačit sloupek teploměru k -5°C. Srážkově bude leden spíše v normálu. Napadne trocha sněhu – do 300 m n.m. bude průběžně trošku potávat. Od 300-600 m n.m. bude situace o pár stupínků chladněji a tím pádem se sníh více udrží. Pokrývka bude také závislá na směru proudění. Jinak bude v návětrných a jinak v závětrných místech. O tomto si něco blíže povíme někdy příště, kdy si republiku rozdělíme na několik subklimatických podpásem.

Únor bude chladný. Srážkově spíše sušší, takže zůstane ležet ten sníh, co napadl v lednu a udržel se díky tomu, že zem už prochladla. Slunečních dnů několik zaznamenáme, ale bude to zase za cenu toho, že při nočním vyjasnění padne teplota k -10°C. Závěr února přinese příliv studenějšího vzduchu od severovýchodu a tím pádem se nám příchod března pěkně vybarví slunnými dny s denními maximy okolo nuly, ale nočním pádem k -15, místy i -17°C – to pro místa do 400 m n.m. Ve vyšších polohách to bude o 3° dramatičtější.

Březen v první promrzlé dekádě, která bude i pěkně větrná nám pak ukáže i svoji hezčí tvář. Začne tedy oblevou a od poloviny měsíce se nám i teploty opět vrátí k teplotám, které jsou plusové, jako my! Zatím více v kouzelné křišťálové kouli nevidím.

Držte se v teple a v klidu a pamatujte, že bzukalky se na vás těší.

Prosinec 2, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
8 × 30 =