Začátek prosince a naše práce

I když to zní dost divně, všechno okolo v přírodě utichá, včely po zaléčení sevřeny v chumáči a já tu chci psát něco o práci v době, kdy všichni (skoro všichni) žijí adventem a nadcházejícími Vánocemi? Ale ano, práce je věčná….a ona si nás, mrška, najde všude. Pokud chceme příští rok něco se včelami změnit a dokázat, jsme ve vrcholné části příprav, ať se nám to může zdát jakkoli absurdní. Za tři měsíce přece bude jaro!

Takže se na to zkusme podívat malinko marketingově. V obchodních řetězcích už dávno mají v plánu stažení Mikulášů a Santů a je v záloze Bédovo kolo štěstí a sv. Valentýn. Ve výrobě jsou Velikonoční vajíčka. Jiných řetězcích finišují s novými krby a grily na léto. A z toho musíme vyjít. Chceme-li v sezoně být připraveni, musíme tomu právě tuto dobu obětovat.

Ve včelách je sice minimum práce – dokončení poslední fumigace, sledování chování chumáče, vypustit matky z klícek, pokud někdo klíckuje střednědobě. 

Je tu několik možností. Rozhodně je třeba zvážit stáří a stav našich úlů, včelnic a včelínů. To znamená, mít po ruce nová dna, nové nástavky, nové rámky, vydrátkovat, pokud je třeba. Připravit mezistěny. Zkontrolovat dýmák, vyčistit, zkontrolovat bižuterii na chov matek, značení, klícky, misky,  A tak není špatné si ve chvilkách Vánočního klidu udělat malou bilanci a stanovit si na příští rok svoje cíle.

Kolik mi přezimuje včelstev a v jaké kondici / kolik včelstev a v jaké kondici chci mít v podletí roku 2018.

Jestli mi vyhovuje stávající stanoviště – umístění, provedení, … případně naplánovat změnu – rozdělení, přemístění, rozšíření.

Rozvoj. Budu navyšovat? Stabilizovat nebo dokonce redukovat počet? Tento bod souvisí i již avízovanou přípravou na výměnu úlů a jejich částí.

Půjdu cestou V+  …. supersilná včelstva? V tom případě je třeba zvážit znásobení počtu nástavků a rámečků s mezistěnami. V sezóně, až bude třeba po nich sáhnout je už většinou pozdě.

Zaměříme se na produkci medu, vosku, propolisu, oddělků, matek, apiterapii, nebo v nějaké kombinaci? 

Jak jsme na tom pod pokožkou na hlavě? Není třeba v tomto čase se zaměřit na sebevzdělání a na to, co nám „chybí pod čepicí“? I zde je již na trhu celkem široká škála literatury, která je již dobře doplněná obrazovou částí, pro názornost. Určitě je naplánována řada školení a přednášek na témata, která si potřebujeme čas od času oživit a probrat. Včela je tu sice od té doby, co kvetoucí rostliny zdobí svět, ale naše vnímání přírody je stále na začátku a je čas vykročit. Proč ne právě v těchto dnech, kdy jsou nejdelší noci a informace po čertech dobře dostupné.

Máme tedy toho před sebou dost a proto vám všem přejeme hodně zdaru a invence při realizaci.

Listopad 29, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
8 ⁄ 4 =