Výhled na počasí říjen 2017 – únor 2018

Letošní rok je jiný, ale to je konce konců každý rok po roce 1995, kdy začalo …k razantnějším změnám našeho mírného klimatu. Někteří klimatologové sice toto mapují již od roku 1970, ale snažím se vycházet ze svých pozorování a výsledky tím pádem spíše porovnávat, než se jimi nechat ovlivnit. Zdá se však, že se oba prameny vzácně shodují na tom, že sice se opticky může zdát, že dochází k oteplování, ale jak všichni víme, vždy je něco za něco.

Přejděme tedy k tématu tohoto příspěvku. Jaká bude vyhlídka na konec letošního roku? Do konce října (právě je 10.10.2017 23:41) bude počasí setrvale podzimní. To znamená, že ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 3-7°C a denní maxima od 13-21°C. Je třeba se smířit s tím, že po podzimní rovnodennosti již nedopadá na zemský povrch tolik sluneční energie a projevit se to prostě musí. Častější budou i ranní mlhy. Co se týče srážek, mohlo by se konečně i toto číslo tročku zvětšit. Srážkově je letošní rok poměrně chudý a deštivý podzim by mohl, aspoň částečně, tento deficit dorovnat. Takže až bude pršet, umějte se. Voda je život….

Listopad vpadne do kraje s nebývalou agresivitou….používaje rčení klasika. Teploty půjdou dolů a na horách si vlekaři začnou mnout ruce nad nadcházející delší lyžařskou sezonou, aby na jaře „uronili slzy“, jak k nim byla opět příroda nemilosrdná a nebylo moc sněhu. Vraťme se tedy k počasí v listopadu. Bude pošmourné, větrné a syrové. Ve vzduchu bude poměrně mnoho vlhkosti, což spolu s větrem bude vyvolávat pocity chladu – to jsou ta druhá čísla, která uvádí tzv. pocitovou teplotu. Mohou se v těchto dnech s teplotou ve „stínu“ rozcházet i o několik, nezřídka i o deset Celsiových stupňů. V listopadu sice spadnou i první vločky, ale dlouho se neudrží.

V prosinci se bude postupně ochlazovat až na denní teploty nepřesahující 10°C a noční minima pod bodem mrazu. Když si ale vezmeme dlouhodobý průměr, můžeme s přehledem konstatovat, že tohle je opravdu u nás v severním mírném pásmu běžná konec podzimu. Po polovině prosince se ochladí a denní maxima budou bojovat i s tím, aby překročila 5°C. V noci bude pochopitelně mráz. Srážek bude oproti průměru málo a bude to spíše nárazové a lokální.

Celkově rok 2017 je teplotně nadnormální a srážkově podnormální. Nejinak tomu bude i na konci roku.

Vstup do roku 2018 bude chladivý a i celý leden a polovina února bude teplotně v normálu, to znamená, že bude zima, mrazy a sníh. S tím sněhem to ale bude, jak již jsem naznačil, spíše (jak/kde).

Takže to je takový stručný nástin počasí, jak by asi mohlo být a z pochopitelných důvodů může dojít i k jinému průběhu (bouchne někde sopka, nebo se na nebi objeví další slunce…. co já vím).

Užívejte si tyto dny v pokud možno dobré pohodě a i škaredé počasí, které nás čeká, přece není důvod k tomu, abychom se na sebe škaredili.

Říjen 11, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
8 × 29 =