Podzimní ošetření včelstev

Je tu třetí dekáda října a pokud se pozorně podíváme do našich úlů, je již …..jasné, že skončilo plodování.  Pokud ještě přece jen je někdo malé množství plodu, je třeba jej odstranit.  Podzimní ošetření fumigací je nutné aplikovat do období, kdy ve včelstvu NENÍ plod. Není=žádný! Jde-li o to, aby tato aplikace proběhla s maximální účinností, je třeba zachovat několik důležitých podmínek:

  • 1a) žádný plod
  • 1b) pokud je plod, odstranit jej
  • 1c) pokud je plod a chcete si ověřit čistí pud, rozdrásejte jej a fumigujete po asi třech dnech (aby včely měly možnost plod odstranit)
  • 2) pozorně si přečíst příbalový leták přípravku VARIDOL 125 mg/ml roztok k léčebnému ošetření včel 3) aplikace přípravku dle příbalového letáku, ve vhodnou dobu, zachovat aplikační čas, ….
  • 4) pozorovat chování včelstva během aplikaci i po ní
  • 5) sledovat spad po aplikaci

Pokud splníme všechny tyto podmínky pro aplikaci, máme možnost mít včely zbavené roztoče Vd.

Proč?

Varroa má dvě stádia. Jedno je to, kdy je je roztoč zavíčkován a druhá, kdy je mimo buňky. Přípravek Varidol působí na roztoče, který je ve foretické fazi, tedy mimo buňky. Toho docílíme odstraněním plodu nebo jeho rozrušením – viz bod 1b a 1c.  Pak již aplikujeme a při jeho zhruba 95% účinnosti je jasné, že tímto zásahem dále jeho populaci rozhoducí úder. V případě, že budeme aplikaci opakovat tak, abychom dostáli všem veterinárním nařízením, zlikvidujeme Vd na onu vysněnou „nulu“.

Proč?

Proč se tedy nedaří s roztočem kompletně zatočit? Odpověď je až banálně jednoduchá. Včelař neumí-neví-nechce …!  Aplikace Varidolu se dělá do období, kdy je ve včelstvech přítomen plod. Pod ním účinná látka nepůsobí. Takže stačí pak několik zavíčkovaných buněk a roztoč má bezpečnou schovávačku. K tomu stačí příčičíst to, že včelař nikdy nečetl příbalový leták a už víme, proč není možné, i s tak účinným prostředkem, vyhrát. Je to tím, že včelař je schopen nesprávným použitím vychovat rezistentní generaci a i kdyby ne, stále má v úle pro roztoče, v zavíčkovaných buňkách, skrýš.

Jestliže takto správně ošetříme včelstvo, máme do snůšky, tedy do prvního období možné loupeže, klid od roztoče. První možností nákazy je slídění, kdy naše silné včely si vyhlédnou jako glycidový zdroj, cizí – špatně ošetřený úl. Odtud nám pak bezpečně přinesou nejen Vd, ale i jiné možnosti nákazy.

Možnost obrany proti tomu, aby si naše včely přinesly roztoče. Není. Zbývá nám tedy je to, abychom měli přehled o tom, co se v našich úlech děje a uměli vhodně a včas zasáhnout.

Toto podzimní ošetření děláme s výhledem na jaro 2018! Toto ošetření už nezachrání populaci zimních včel 2017/18  oetření této generace již proběhlo po snůšce v období červen/červenec, kdy se začíná zakládat generace dlouhověkých včel.

Přejeme vám všem mnoho zdaru při aplikaci Varidolu.

 

Říjen 23, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
29 − 3 =