Podzim – čas kontrol a krmení

Letošní krásné letní dny jsou již definitivně minulostí a je třeba se zabývat tím, co bude následovat. Rozhodně je třeba zjistit, jak vypadají včelstva nyní.Rozhodujicí je, kolik mají včelstva zásob a jak jsou rozplodovaná. Nyní, v první dekádě zaří již by mělo plodování ustávat. Pokud mata naplno ploduje, není to dobré znamení. Je to, bohužel, jeden z průvodních znaků nosemy cerane. Včelstvo se vysílí plodováním a nakonec … no, vždyť to znáte.

Množství zásob by se mělo pohybovaz úměrně včelstvu. Více je v tomto případě rozhodně lépe. Také je dobré zjistit, jak je na tom včelstvo s pylovýni zásobami. To je důležité pro jeho plynulý jarní a hlavně předjarní rozvoj. Doplnění zásob, ať už formou cukrného roztoku nebo vhodného invertu je potřeba udělat najednou. Pokud toto rozdělíte a dokrmujete postupně, mlže to vyvolat v matce klamný pocit, že začala snůška a nové období hojnosti s tím, že začne znovu plodovat.

Toto období je ideální pro zaklíckování matek do izolátorů. Tím se zabrání zbytečnému proplodování zásob a jejich mrháním na výchovu krátkověkých podzimních generací včel, které nemají pro společenstvo valného významu. Proto není žádným prohřeškem, když včelař tyto zakladené generece „zruší“. Máte-li morální zábrany na to, aby jste plod odstranili, zaklíckujte.

 

Září 6, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
5 + 1 =