První letní den a předpověď počasí na dalších deset dnů

Letošní slunovrat vyšel na 21.6. , v 06:25, kdy Slunce vstoupilo do znamení raka. To je pochopitelně hodně důležité zjištění, ale my se budeme spíše zabývat tím, co jsme, oproti předpovědi prožili v předchozím týdnu a podíváme se na to, co nás čeká.

V předpovědi na minulý týden se nám podařila část do neděle a ještě trošku pondělka, kde ale nepřišla ona změna počasí a větší zastoupení dešťových přeháněk. Zbytek předpovědi seděl, tedy, co se většiny území týkal.

Do sobotního rána naše území bude pod nadvládou tlakové výše a to znamená, že i denní maxima tomu budou odpovídat. Poprvé budeme mít i příležitost (někde) prožít tropickou noc. To je noc, kdy noční teplota nelesne pod 20°C. V pátek ale od jihozápadu začne přicházet studená fronta a zasáhne nás až během soboty, což by mohlo být doprovázeno nnárazovým větrem a lokálními přeháňkami. Teploty ve čtvtek a v pátek budou v denních maximech mezi 33 – 36°C v noci 12-17°C, krom té páteční, kde očekáváme 18-23°C.

Sobota bude oblačná, což ale neznamená, že nebude teplo. Teploty vydrží v denních maximech nad hranicí 30°C  Neděle spíše polojasná s možnistí přeháněk. Teploty stále krásně letní. Nejsou vyločeny ani lokální bouřky z přehřátí, které vice hrozí v pondělí a v úterý. I další průběh příštího týdne bude ve znamení vysokých denních teplot, krásného počasí s množstvím kupovité oblačnosti, která při zbouřkovatění pustí i nějakou přeháňu.

Pro včely nastává vrcholné období léta, kdy počínají loupeže v lokalitách, kde není snůška. Na to by se měli jejich majitelé zaměřit a loupežím předejít třeba zúžením česna. V určitých lokalitách bude pokračovat medovice, protože přichází pravý čas pro puklici poloskrytou, ale jak známe vrtkavost medovicové snůšky, není to dopředu jisté. Je čas sledovat spady roztoče V.d., protože za nedlouho začne matka zakládat generaci dlouhověkých včel, což je „rodinným stříbrem“ každého včelstva. V případě, že je včelstvo napadeno viry, V.d., nebo hladem, není to dobrý odrazový můste ke zdárnému zazimování do roka 2018. Mějte to na paměti a včas zkontrolujte zasoby!

 

Červen 22, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
27 − 14 =