Příprava na úspěšné zazimování

Příprava včelstev na zazimování

Včelařím v nížině cca 250 m n.m., proto následující řádky nemohou platit pro stanoviště nad 500m.n.m, kde je již velmi významný posun vývoje vegetace. Na mých stanovištích připadá v úvahu v červenci slunečnice, jetele a nežádoucí melecitózní snůška. Často bývá po vlhkém úvodu července spíše sucho, velmi teplo a nevýznamná snůška. Případný slunečnicový med není příliš oblíbený zákazníky pro svoji typickou nakyslou chuť. Pro včely je vhodný do zimních zásob. Dalším zásadním faktorem pro přípravu včelstev na další sezónu již v červenci je výchova zimních včel převážně do konce srpna. To, že není potřeba plodování v podzimních měsících v praxi ověřili polští kolegové při zkoušení dlouhodobého klíckování matek jako protivaroózního opatření. Svým postupem dokázali, že včely z vajíček nakladených do konce srpna přečkají zimu. Někteří včelaři klíckují matky koncem srpna do velkých klícek, které k nám dováží Mgr. Václav Sciskala z firmy Vast-oil, s r.o. viz http://vast-oil.lyson.cz/. Matky vypouští až začátkem března. Samozřejmě musí alespoň 2x během podzimu a zimy zkontrolovat sezení včel a v případě potřeby klícku s matkou posunout do středu zimního chomáče.  Nepřítomnost plodu je pro roztoče pohromou, bez možnosti množení stačí na minimalizaci invaze roztoči obvykle 1 ošetření na podzim. Při kontrolních fumigacích v březnu měli polští včelaři po vypuštění matek nulové spady.

Právě malá nebo žádná snůška v červenci je zásadní negativní faktor pro výchovu silné zimné generace. Matky proto omezují plodování.  Pylu bývá v červenci na mých stanovištích dostatek. Tento poznatek můžeme využít v náš prospěch. Při vytáčení posledního medu již začátkem července, okamžitém ošetření proti varoáze a podání velké dávky krmení – v mém případě 15 l roztoku cukru 3:2 (více cukru) se zdravá včelstva silně rozplodují a položí základ úspěchu v následující sezóně.  Můžete oponovat, že tím přicházím o vynikající pozdní medy, že řada včelařů ještě koncem srpna vytáčí med. Takových včelařů znám více a u nás v nížině tito včelaři mají obvykle podstatně vyšší ztráty včelstev způsobené kombinací hladu a varoázy, z praxe mám osobní zkušenost s morem u takového včelaře v našem katastru. Další ztratil vloni všech 18 včelstev již v průběhu srpna a nejedná se o nezkušeného začátečníka. 

15 l cukerného roztoku odeberou zdravá včelstva během 2-3dní. Během přibližně dalšího týdne jsou zásoby zpracované. Pokud následuje další snůška, můžeme nahoru na včelstva přidat vytočené nástavky ze skladu. Snůšku poznáme podle intenzivního letu, přírůstků na váze a řídké sladině v úlech v odpoledních hodinách. Zvláště při silných medovicových snůškách vidíme již brzy po ránu stovky včel s prohnutými zadečky odpočívat na stěnách úlů před odevzdáním nákladu v úle a dalším letem za snůškou. Krmím plastovými lavory čtvercového tvaru, které jsou štosovatelné, vejdou se do jednoho nízkého nástavku. Pokládám je přímo na horní loučky. Jako plovák proti topení včel používám Keramzit, který plave, je inertní, neplesniví.

Pokud jsme nakrmili v prvním červencovém týdnu a nezačne významná snůška ani třetí červencový týden, doporučuji podat druhou velkou dávku krmení po kontrole stavu zásob. Zásob na zimu by mělo být asi 1 nástavek 39×24 nebo 1,5 nástavku 39x17cm.

 

Červen 5, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
18 − 8 =