Předpověď počasí na 14.6.-25.6.2017

Zase po čase se tu máme možnost seznámit s prognózou vývoje počasí na následující dekádu a trošku si i zabilancovat, jak se povedla ta předchozí.Minulá předpověď se opět jako celek vydařila. Ano, najdeme tam i nepřesnosti (podcenění většího zatoupení přívalových srážek – což zasálho skoro celé území, přičemž jsme uváděli „místy“). Také rozsah teplot byl spíše střízlivější, ale dlužno dodat, že pád nočních teplot až k 5-6°C minulý čtvrtek, nebylo nic příjemného. Obecně ale “ Sv. Medard“ vyšel. Je to pravidelný monzun a víme, co si od něho můžeme přát. Okřídlené přísloví: „Medardova kápě…“ je ovšem spíše literárním útvarem z poloviny předminulého století.

V následujícím období bude počasí takovéto:

Už na první pohled je nám jasné, že ráz počasí se výrazně nezmění. Bude „pestro“. Nebude nouze ani o slunné dny, chladné noci, zejména bych vypíchl tu z úterka na středu. Budou i srážky a to zejména v pátek a od následujícího pondělka a nevyhneme se ani zvýšené oblačnosti a výkyvům tlaku a poryvům větru.

Máte pocit, že si z vás děláme legraci a snažíme se do předpovědi „namíchat“ všechno, aby to vypadalo, že to nakonec zase nějak „vyšlo“. Ne. To je prostě příroda. Je taková jaká je a umí být i rozpustilá a nebo kýčovitá. Je jaká je a myslím, že píseň Karla Gotta sice o počasí a přírodě není, ale mnohé prvky bychom tam však již na první pohled našli.

Je škoda, že v předpovědi, ať se dívám, jak se dívám, nenajdeme žádné tropické noci. Zatím tedy není pochyb, že nás vrchol letošního léta teprve čeká a tím i bouřkové sezóny. Se včelí snůškou to ovšem už půjde od deseti k pěti. Na většině území může sezónu vylepšit medovice, poud jí však nesmyjí deště a pokud vůbec bude. Začínají nakétat lípy, které jsou i díky tomu, že jde o náš národní strom, poměrně hojné.

 

Červen 15, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
28 − 27 =