Ošetření včelstev – ošetření zimní generace

Ošetření proti varoáze

Začátek července je rozhodující z hlediska potlačení varoázy. Varoáza je na celém našem území. Opakovaně jsem pomohl včelařům v okolí vyzimovat silná včelstva, i když je měli silně poškozená varoázou začátkem července. Stalo se tak např. u pana včelaře, který ošetřoval cca 50 včelstev a pro dlouhou nemoc byl upoután na lůžko, rodina v létě a na podzim včelstva neléčila a následující rok mě po návratu z nemocnice včelař požádal o pomoc. Měl obavu, že má mor, natolik byl plod poškozený. V každé plodové buňce bylo až 10 roztočů. Postup záchrany spočíval v odstranění veškerého plodu, smetení včelstev na mezistěny, aplikaci Gabonů a zakrmení v období 1. – 5. července. Včely vyzimovaly zdravé a silné. Pokud očekáváme další snůšku, můžeme po vytočení medu aplikovat Formidol, po kterém můžeme med bez obav z kontaminace kyselinou mravenčí vytáčet již za 2 týdny. Pokud očekávaná snůška nepřijde, aplikujeme Gabony nejpozději do konce měsíce července.  Pokud snůšku nečekáme, aplikujeme Gabony hned na začátku července po vytočení medu před zakrmením. Podle mých pozorování Formidol 40 sníží počet roztočů ve včelstvu o 1/3. Výhodou je, že zasáhne i část roztočů na plodu, po ošetření nacházíme na podložkách světlé nevyvinuté roztoče až 14 dní. Pokud ošetřujeme pouze kyselinou mravenčí, pro přežití včelstev v silně zamořených oblastech aplikujeme Formidol 3x po cca 10 dnech.

Tvorba rezervních oddělků, výměny matek

Medobraní začátkem července můžeme spojit s tvorbou posledních oddělků. Někteří včelaři preferují smetence, se kterými nemám v této době zkušenosti. Pokud máme připravené kladoucí matky, oddělky se při krmení malými dávkami cukru např. rámkovým krmítkem rychle rozvíjí. S výhodou můžeme takové oddělky použít pro výměnu matek v kmenových včelstvech koncem srpna, protože zimní včely nám tak vychovávají v rozhodujícím období dvě matky. Matky měníme s ohledem na stav kmenového včelstva. Pokud nám vadí, že si včely mohou ponechat matku v kmenovém včelstvu např. u včelstev s nosematózou, zvápenatěním, u bodavých včelstev, včelstev s vysokými spady roztočů, uděláme výměnu ve dvou fázích. 1. přeléták na oddělek, 2. po několika dnech odstranění nežádoucí matky a spojení přes noviny. Pokud nám nevadí, jakou matku včely zvolí, spojíme bez vyhledávání matek přes noviny.

Závěr:

 Červenec je rozhodující měsíc pro budování včelstev na následující sezónu. Při dodržení uvedených postupů se můžeme těšit na vyzimování silných včelstev.

Červen 18, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
40 ⁄ 20 =