Medobraní a medy

Červenec je rozhodujícím měsícem pro přípravu včelstev na další sezónu. Vytáčíme pozdní květové, smíšené, a v některých lokalitách i medovicové medy. Bez ohledu na nadmořskou výšku musíme v tomto měsíci provést ošetření včelstev pro zajištění zdravé zimní generace. V otázce krmení musíme zohlednit konkrétní stanoviště, pokud nečekáme zásadní nebo medovicovou snůšku, můžeme velkou dávkou krmení zajistit početnou zimní generaci.

Medobraní

U medů vytáčených přibližně od poloviny června nebývá obvykle tak častým problémem zvýšený obsah vody jako u prvních medobraní. Při včelaření v nízkých nástavcích s používáním obvykle 5. nízkého nástavku jako krmné neboli medné komory můžeme jednoduše oddělit jednodruhové medy např. medovicové od slunečnicových nebo lipových. Včely ukládají přednostně med těsně nad mednou komoru, a pokud medu není více než nástavek, můžeme před následující snůškou pouze rotovat 6. a 7. NN a následně při vytáčení odděleně vytáčet šesté a sedmé nástavky. Další možností je před snůškou vytočit med, nebo si označit prázdné souše v mednících.

Postrach včelaře – melecitózní med

V posledních několika letech stále přibývá problémů s „cementovým medem“ (medem s vyšším obsahem cukru melecitózy), který již po několika dnech krystalizuje v plástech. Proto musíme pravidelně kontrolovat stav a v případě objevení se tohoto medu musíme vytáčet i každý 4.den, jinak med v plástech ztuhne. Zaručený postup zazimování včelstev při silné melecitózní snůšce není. Cílem včelaře je omezit množství melecitózního medu v zimních zásobách. Osvědčilo se mně co nejdříve omezit včelám prostor, jinak se upracují v situaci s  nedostatkem pylu, provázejícím obvykle takové snůšky. Současně musíme rychle nakrmit alespoň do středu horního nástavku minimálně 5kg cukru. Cukr poslouží jako zdroj energie v době bez proletů, k jaru, kdy se zvýší spotřeba, má včelstvo příležitosti k prášení při proletech a melecitózu zvládne. Melecitóza vadí včelám nejen pro vysoký obsah popelovin, ale pro její využití potřebují vodu, kterou v zimě nemají a tak včelstvo trpí i žízní.

 

Květen 30, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
20 ⁄ 2 =