Aktuální dění v přírodě a v úlech opět po týdnu III.

Máme za sebou slavné májové dny a na oblohu a ven z teplíčka našich domovů, je pohled velmi tristní. Na začátku si opět máme možnost trošku zrekapitulovat atmosférické kotrmelce právě skončivšího týdne.

Začínáme rekapitulací z 1. 5. – 9. 5. 2017
Předpověď nám opět vcelku vyšla. Jen pro upřesnění mne mohlo trknout, že první zřetelná oteplení, při instabilním zvrásnění oblačnosti s sebou přinesou i riziko bouřek. O víkendu jsem pak očekával trošku hezčí počasí, ale skromnost mi to nedovolila, abych to do předpovědi vměstnal. Jen dobře. Neděle byla už hodně pošmourná a teploty se plazily okolo 10°C. Sobota také místy nevypadala na to, že by to měl být krásný jarní den.

Současná situace
Zlom nastal už o dnu vítězství a je celkem jedno, jestli ho někdo má zafixovaný na 8. 5. nebo o den později. Je právě 10. 5. 2017, 4:40 a za oknem lihový sloupec teploměru za svítání, které doprovází štěbetání ptactva (divím se jim, že raději nespí pozn. autora), ukazuje -2°C a okolní auta jsou připravena na ranní škrábání skla. Vlhkost je na 86% a tlak ukázkových 1.013 hPa. Takže tímto jsme si, aspoň doufám, sáhli na úplné „dno“ a už by se mělo jen oteplovat.

předpověď na 10.5. - 19.5.2017

Výhled na období 10. 5. – 19.5.2017
Nebudeme si nic nalhávat, že „ledoví muži“ nepřijdou. Přijdou. Je to pravidelná monzun a ani letos se jeho rozmarům nevyhneme. Po dnešním mrazivém ránu už je jistě o letošní úrodě rozhodnuto, takže je vlastně jedno, pokud by mrzlo. Nebojte, až tak dramatické to nebude. Letošní zmrzlíci budou spíše ve znamení deštivého počasí s častým střídání směru a rychlosti větru. Takže pocitově to bude pro nás sychravé období, s četnou oblačností a výskytem bouřek. Tlakové změny nebudou vůbec dramatické a náhlé, jak nám ukazuje křivka předpovědi tlaku vzduchu. Teploty sice ve dne budou atakovat dvacítku, ale … ten vítr. Ani v tomto týdnu nebudou mít včelky na růžích ustláno, ale nutno podotknout, že před výskytem bouřek se to může včelařům, kteří často nechodí kontrolovat jejich „miláčky“, vyrojit.

Pranostiky
K ledovým mužům snad nemá cenu nic dodávat, spíš si připomeneme, nebo objevíme nějakou novou.
11.5.    O svatém Mamertu zima je po čmertu.
11.5.    Déšť na svatého Mamerta přináší soužení, neboť v něm nic dobrého není.
14.5.    Před 13. dnem máje nejsme ubezpečeni stálého letního povětří; po tomto dni ale není zapotřebí se obávati vínu škodnému mrazu.
14.5.    Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.
15. 5.   Déšť svaté Žofie švestky ubije.
15.5.    Žofie vína upije.
15.5.    Svatá Žofie políčka často zalije
16.5.    Kdo o svatém Janě len zasívá, stébla zdéli lokte mívá.
Jak vidno, ani v těch nepanuje nějaká převratná shoda a optimizmus a tím pádem je možná lepší se orientovat na matematický předpovědní model.

Mějte se krásně, daleko krásněji, než vychází předpověď počasí na následující dny!

Květen 10, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
4 × 11 =