Aktuální dění v přírodě a v úlech

V kalendáriu z minulého a předminulého úterka máte dost vědomostí o tom, co a jak se bude v úlech dít. Nyní si to trošku narazíme na to, co se děje v přírodě dnes – psáno 23:51 10. 4. 2017. Zdravé včelstvo má touto dobou … dostatek zavíčkovaného plodu. Také má otevřený plod a dostatek zásob, jak glycidových, tak i čerstvých pylových. Pokud tomu tak není, je někde silný problém, který může během několika dnů, kdy má přijít avízované ochlazení, mít fatální následky na další vývoj.

V minulých dnech, zejména o víkendu, rozkvetla řada klíčových zdrojů pylu a prvních nektarodárných kvítků. Začaly kvést i smetanky (pampelišky) a tím se včelám dostává opravdu vydatného zdroje. Pokud tedy ve včelstvu je všechno v pořádku, musí to být vidět i v tom, že se vesele staví (i divočina), nosí pyl, jsou vidět létavky na česně, jak mají plné košíčky s barevnými rousky pylu. Pokud tomu tak není, je třeba ihned zjistit, v čem je zakopaný pes. Včelstvo nemusí mít matku. K tomu může dojít i náhle, třeba po některé ze zvědavých prohlídek z jara, kdy může vlivem neopatrnosti dojít k přitisknutí nebo i usmrcení matky. To se pochopitelně stane i zkušeným včelařům – je to sice škoda, ale to, že včely nestaví a nenosí, to je ještě „vada“ relativně malá. Horší by to bylo, kdyby včely měly problém zdravotní a tím pádem by bylo třeba se obrátit na nějakého ochotného a zkušeného (obojí je třeba splnit), aby okem odborníka zjistil, nejedná-li se o nějakou formu nosematózy, moru včelího plodu, … . Opravdu je třeba tuto situaci nepodcenit, protože se jedná o „kolektivní“ zdraví i ostatních včelstev na stanovišti a v jeho okolí. Určitě ani vy by jste nebyli rádi, kdyby se někdo nezodpovědně choval na svojí včelnici v sousedství.

Vrátíme-li se zpět k tomu, co nás čeká. Čeká nás do konce týdne cituji:

Úterý 11. dubna 2017
Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Během noci v Čechách oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na severu v polohách nad 700 m postupně sněhové. Nejnižší teploty 8 až 4 °C, na západě až 2 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, přechodně s nárazy kolem 15 m/s, na východě zpočátku jihozápadní vítr.

Tlaková tendence: v noci mírný vzestup, přes den slabý vzestup nebo setrvalý stav.

Středa 12. dubna 2017
Zpočátku polojasno až oblačno, postupně od severozápadu až zataženo a místy občasný déšť, zejména na severu a severovýchodě území, v polohách nad 1000 m zpočátku déšť se sněhem nebo sněžení. Večer srážky na většině území. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, na východě až -1 °C. K ránu oteplování. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Předpokládané množství srážek/nový sníh po dnech (00-24 hod.): Středa: 0 až 5 mm, na horách na severu až 15 mm / nad 1000 m 0 až 1 cm.

… a tak by šlo pokračovat. O Velikonocích bude „aprílové počasí“, od kterého můžeme očekávat jako sluníčko, tak v kopcích sněhové vločky. To není pro včely zpráva nijak pozitivní, protože střídání počasí nesou poměrně nelibě a každá taková změna se podepíše nejen na jejich chování, ale i na jejich výkonnosti. Proto je třeba, aby na tuto dobu měly dostatek strategických zásob a mohly nerušeně stavět a připravovat se na další pěkné dny s tím, že si to letově vynahradí a donesou sladinu a další pyl.

Je právě 28 minut po půlnoci a začal nám nový den. Úterý 11. 4. 2017

Duben 10, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
48 ⁄ 24 =