Aktuální dění v přírodě a v úlech po týdnu

Minulý týden jsme si trošku zhodnotili situaci a udělali lehký výhled na dny následující. A to jsem byl tou dobou optimista. Nyní už nejsem, protože chmurná předpověď CHMU skutečně vyšla.

Je právě 19. 4. 2017 hodinka před polednem. Venku krásný jeden stupeň Celsia a trošku pofukuje. Počasí není ani v jiných částech republiky výrazně lepší. A co se tou dobou děje v úlech? Stagnace. Ještě minulý týden vypadaly představy o letošním jaře v těch optimistických barvách. Někteří včelaři už začali dokonce s přelarvováním. Dnes, při kontrolách zjišťují, že včely, v předtuše špatného počasí, ruší již vystavěné matečníky. A to rozhodně nejedná o včelstva začátečník, co nenechají v úle dost zásob. Takže věc se začíná vyvíjet značně nepříznivě pro průměrná a slabší včelstva. Zde je nutná okamžitá rychlá prohlídka, zaměřená na zjištění stavu zásob a jejich urychlené doplnění. Pokud tak neučiníte, je možné, že vývoj včelstva „podtrhnete“, což bude mít pro celou tuto sezónu fatální dopad.

Hladovějící včelstva ruší plod. Odvíčkovávají, vyhazují. Vůbec už nelze mluvit o stavbě či plodování, které ustalo. Pokud nyní na odhadem 10 dnů ustane plodování, i když budeme uvažovat o nějaké teoretické hladině 500 vajíček denně = 5.000 dělnic, které prostě budou chybět s tím, že se jedná, ne o snížení produkce, ale o kompletní výpadek. Jedinou možností je, urychlené doplnění zásob. Už jsme o něm psali na začátku jara a zde naleznete celkem dost precizní návod, co a jak udělat.

Výhled na deset následujících dnů:

Opět se nám bude opakovat situace – jako na houpačce. Za povšimnutí zejména stojí křivka teplot. Nízké noční teploty a vývoje vegetace, to nebude letos hodně citované téma. Dojde k odkvětu ovocných stromů v období bez letové aktivity včel. Dost možná, že i část květů zmrzne, protože noční teploty pod bodem mrazu jsou stále „ve hře“. Částečný obrat přinese až příchod fronty, doprovázený přeháňkami, které naváží chlad a díky tomu i minima nepadnou pod nulu.

Výhled je to neradostný. Doufám, že příští týden budu moci konstatovat, že se meteorologové „unáhlili“ a počasí nás mile překvapilo. Ale moc v to nevěřím, proto jdu krmit!

 

 

 

 

 

Duben 19, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
7 + 5 =