Aktuální dění v přírodě a v úlech opět po týdnu

Již třetí úterý se tu budeme zabývat vlivem aktuálního počasí na stav a rozvoj včelstev. Je právě něco okolo 19 hodiny 25. dubna 2017, Venku je sice ještě krásných 13°C, ale …

Opět se zítra výrazně ochladí. Pokud si tedy začneme analyzovat situaci z minulého týdne, dojde k tomu, že server s předpovědí se opravdu nemýlil. Část týdne byla letová a snůška s přírůstkem jak nektarových, tak zejména pylových zásob, byla opravdu bohatá. Jsou tu ale patrny značné výkyvy v denních a nočních teplotách, což právě pro slabší včelstva má velmi vysilující vliv, protože musí stále udržovat teplotu v úle a s menším množstvím dělnic to není zcela pozitivní předpoklad pro zdárný a hlavně rychlý rozvoj. Opět se tedy, i když nechtíc, dostáváme k tématu, jaká je optimální velikost včelstva v tomto období. Více znamená jednoznačně lépe! Více přinese, rychleji zvedne teplotu ve větším prostoru, snadněji se ubrání. To vše má vliv na spotřebu zásob. Je tedy nutné neustále sledovat strategické množství zásob, což má také značný vliv na to, jak dynamický bude jarní rozvoj. Ne vše je o genetice včel. Je to také tak trošku o genetice chovatele.

Můžeme se tedy přistoupit k malé prognóze na další týden, respektive deset dnů.

Co by nám nemělo uniknout je bezesporu to, že již noční teploty opustí krizový sektor okolo 0°C. To je velmi pozitivní jak pro včely, tak i pro okolní přírodu a vlastně třeba i pro včelaře – řidiče. Denní maxima se ale do pátku nebudou nijak drát přes desítku, což bude mít vliv na letovou aktivitu v následujících třech dnech. Nemusíme sice pro to mít čelo plné vrásek, ale dobrého to moc nepřinese. Vzhledem k tomu, že sezóna včel je pouze 12 týdnů, je pak každý den znát.

Jak k tomu došlo?

Zde bych se pro ilustraci podíval na synoptickou mapu z dnešního dne, kde je zřetelný přechod zvlněné studené fronty, který zasáhne naše území dnes, v úterý 25.4.2017 v odpoledních hodinách a dost možná dojde i na varování pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj, ohledně vydatnosti srážek a následného vzdutí vod.

synoptická mapa – zdroj ČHMU

Tlaková tendence je po dnešním poklesu, setrvale vzestupná. Takže víkend můžeme očekávat již slunečný a denními teplotami atakujícími 15 či dokonce 20°C. A to je pro přírodu, včely a včelaře pozitivní zpráva, se kterou se můžeme vrhnout na postupné rozšiřování, neb začne kvést řepka a tím pádem začnou raketově narůstat zásoby a je třeba včelkám umožnit, aby měli prostor pro jejich uložení a následné zpracování, protože jak víme, hezké počasí netrvá v našich zeměpisných šířkách nikdy moc dlouho.


Zatím, co jsem dopsal článek a kontroluji po sobě překlepy, situace se nám náhle změnila:

fuj, to je ale zima 🙁

Duben 25, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
24 + 23 =