Výběr vhodného stanoviště, prolety, podněcování díl druhý

Během krátkých oteplení v zimě dochází obvykle pouze k částečným proletům, některá včelstva prolet nepotřebují. V takové situaci lépe posoudíme normální vývoj včelstev pohledem přes strůpkovou fólii….

Zimní a jarní prolety

Včelstva normální síly a vývoje se koncem roku stěhují pod fólie, kde je tepleji a matky začínají klást více vajíček. Pokud včelstvo nepřejde, neznamená to, že je něco špatně, domnívám se, že je vhodné včelstva odlišující se od průměru každopádně sledovat. Co kdyby byla důvodem delší plodová pauza, která s ohledem na nákazy včel je jistě pozitivním faktorem?

Pokálené úly byly vždy známkou Nosemy apis, která po výrazném oteplení začátkem května obvykle ustoupila. Dnes je vytlačován tento původce Nosemou ceranae (čti: cerané), V Evropě novým druhem, který škodí celoročně, nejvíce v podletí.

Během proletů se můžeme setkat s výrazně vyššími spady roztočů Varoa. Je to způsobeno vynášením již dávno mrtvých roztočů z neobsazených souší a nelze podle nich usuzovat na nákazovou situaci.

Pokud se nám některé včelstvo během zimování nelíbí, můžeme během jarních proletů provést rychlou orientační kontrolu plodování. Není žádoucí prohlédnout celý úl, obvykle stačí 1-2 rámky z centra sezení včel. Při tom oceníte distanční hřebeny, které umožní vyjmout bez problémů jakýkoliv plást bez posunování dalších. Problémy řešíme obvykle spojováním, které brzy na jaře proběhne klidně.

V průběhu dalších jarních dní si všímáme hlavně snůšky pylu, pokud za dobré pylové snůšky některé včelstvo výrazně méně létá, je dobré provést kontrolu, buď trpí hlady, nebo je zesláblé.

Pokud jste zimovali v prostorném úlu, dopřejte až do kvetení třešní včelám klid. Pokud včelstvo v malém úlu rychle zesílí, rozdělte obsednuté rámky na dvě části tak, aby po rozšíření druhým nástavkem zůstalo sezení včel kompaktní (nad sebou).

Podněcování

O podněcování najdete celou škálu možných názorů od považujících ho za nezbytné až po škodlivé. Pokusíme se o nestranný pohled. Podněcování je spojeno s pravidlem 40 dní, tedy podle tradičních doporučení bychom měli podněcovat 40 dní před očekávanou snůškou. Proč zastánci doporučují podněcování? Tvrdí, že tím povzbudí matku k vyššímu kladení a na snůšku tak dosáhnou snůškově zralého včelstva. Odpůrci naproti tomu říkají, že zásadní je umět vyzimovat silné včelstvo, jehož zimní včely jsou klíčem k úspěchu v prvních snůškách , mladé jarní včely přebírají iniciativu až během kvetení řepky.

Z praxe mohu potvrdit, že silné včelstvo viz. foto podněcování nepotřebuje, dokonce při nepřiměřeném podněcování by se mohlo dostat do rojové nálady před snůškou, kterou by pak nevyužilo. Silná včelstva nezbytně nepotřebují ani dodávání vody přímo do úlů, které doporučuje například pan Volejník. Slabší včelstva podle mého názoru určitou pomoc, ale hlavně šetrné rozšiřování na jaře ocení. Pro slabé včelstvo mohou být napřiklad ztráty létavek prochladlých u napajedel výrazným faktorem zpomalujícím vývoj.

Čím podněcovat

 Samozřejmě by každý včelař měl mít v zásobě svůj med, pokud odebíráte tak i pyl. Vlažným roztokem 1:1 neublížíte. Svým včelám jsem dával podle síly až 1.5 l týdně. Nedoporučuji žádné zaručené postupy jako kvasnice, roztok cukru apod. Cukr 1:1 považuji za nouzové řešení v případě hladu, když nemáme med. Z praxe Vás mohu ujistit, že vlažný roztok v rámkovém krmítku poblíž chumáče zvládly včely i v mínus 5˚C, když jsem zjistil hlad u včelstev zakoupených v listopadu již zazimovaných.

Úspěšné podnícení a dobrý start do snůškové sezóny Vám přeje MUDr. Radek Hubač

Březen 28, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
30 − 21 =