Rady začínajícím – 1 aneb RRH

Uvažujete o včelaření nebo jste již začali včelařit?

Kdy je vhodné začít včelařit

Žádost redakce o záskok při přípravě seriálu pro budoucí včelaře a začátečníky jsem přijal bez zaváhání. Za svých 15 krásných včelařských sezón jsem se snažil pomoci nejednomu začínajícímu včelaři. Včelařím Volejníkovou metodou cca se 60 včelstvy na rámkové míře 39×17 v Polabské nížině a podhůří Železných hor. Včelaření je pro mě kompenzací za papírovou práci,   konáním „něčeho“ užitečného pro přírodu.

V tomto úvodním dílu odpovíme na základní otázku, kdy je vhodné začít včelařit. Věk řešit nebudeme, pokud nám zdraví a kondice dovolí, věk není podstatný. Pan Volejník má přes 200 včelstev a přes 8 křížků.

Mnoho se napsalo o vhodnosti…. té které části sezóny pro zakoupení včelstev. Nejčastěji se doporučuje jaro z důvodu vyhnutí se práce se zazimováním. Ano, ale budu jako začátečník umět posoudit kvalitu včelstva? Budu schopen posoudit zdravotní stav? Co bodavost? Stihnu připravit vše pro sezónu? Na všechny otázky je stejná odpověď – ne. Nejen proto doporučím úplně jiný postup. 

Základem, který bychom měli mít před zahájením praktického včelaření, je nastudovat informace o včelaření, protože jistě nechcete o své včely přijít např. kvůli zanedbání léčení. K tomu stále platí, že jednou prakticky vidět, ale hlavně si sám vyzkoušet je lepší než mnoho knih. Každý začínající včelař má právo si vybrat svého „mistra“ včelaře, někoho, kdo mu je sympatický, od koho by se chtěl naučit základy praxe, kdo by mu i později byl „přítelem na telefonu“, když se musí rozhodnout v situaci, kterou neumí sám vyřešit.

Zde bude pro vás každé úterý přichystáno pár dobrých rad, které jsou „prožité“.

Váš MUDr. Radek Hubač a rubrika RRH (rady Radka Hubače)

Březen 7, 2017

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Solve : *
    23 + 1 =