Různé druhy jara

Stejně tak, jako není jen jedna čokoláda, jeden chleba, nebo pivo, není jen jedno jaro. Jar je několik. Občanské jaro začíná 20. února. Světské jaro začíná 24.2., kdy startuje Matějská pouť. Meteorologické jaro začíná 1. března a astronomické jaro zpravidla 21. března, ale rok od roku je zde posun den sem, den tam.

Včelařské jaro.
Kdy začíná včelařské jaro není zcela jasné, ale mělo by začínat, v hlavě včelaře, pravděpodobně po prvním podzimním ošetření. Čtenář se asi nad tímto výrokem pozastaví a přizvedně obočí na výraz, jestli dobře viděl. Ano vážený čtenáři, vidíš dobře. Není opravdu nic horšího než to, když na jaře je třeba jít do včel, rozšířit je, a ejhle, není z čeho. Není do čeho sáhnout! Nejsou nástavky, rámky, mezistěny,… natož, aby bylo to vše připraveno, jen sáhnout.

Včelaření jako reklamka.
V reklamních agenturách je rok také tak trošku otočený, stejně jako třeba v marketech. V nejmenovaných řetězcích vás už od září zdraví Santa se sobem, od listopadu se prodávají stromečky a čokoládový Mikulášové jsou už dávno ve výprodejích s prošlou zárukou a silvestrovská pyrotechnika má zvlhlé knoty, jak dlouho někde čekala na jiskřičku. Sotva začnou CrazyDays výprodeje a doprodej Vánoc, už se připravuje sv. Valentýn a průběžně se připravují Velikonoce. Jakmile venku začne náznak oblevy, už se chystají stejkové letní hody a průběžně jste bombardováni dovolenými v exotických destinacích. V té době chystají fabriky s vánočními ozdobami svoje kolekce na nové Vánoce. A to nám ještě ten starý sníh ani neslezl!

A včely?
I když nehodláte žít podle marketingových kalendářů, ve včelařině to klidně zkuste. Buďte klidně půl roku v předstihu a nic s tím nezkazíte. Už nyní myslete na to, jak vaše včely úspěšně zazimují. Ony sami na nic jiného nemyslí od prvního jarního proletu a pak tomu podřizují veškerý svůj čas a nasazení. Mysleme tak trošku jako ony.

Únor 25, 2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
3 + 1 =